Patronat Skarbów Blisko Krakowa - "Śladami SBK – nasze gminy pełne tajemnic"

Nadrzędnym celem projektu była promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenie najmłodszym mieszkańcom gminy Mogilany piękna okolicy obszaru objętego LSR, a także kształtowanie u uczniów poczucia tożsamości narodowej, opartej na wartościach kulturowych.  Realizacja wydarzenia rozbudziła w dzieciach ciekawość otaczającego świata i pokazała jak wiele niesamowitych miejsc – kryjących wspaniałe historie położonych jest tuż obok miejsca ich zamieszkania.

Projekt realizowany w ramach konkursu Patronat Skarby Blisko Krakowa podzielony był na dwa etapy.

Etap I – Festiwal wiedzy o gminie Mogilany (plastyczno-literacki) „Gmina Mogilany, jakiej nie znacie, czyli subiektywny przewodnik”. W ramach tego etapu dzieci przygotowały prace plastyczne i literackie, będące wynikiem obserwacji i wiedzy o wybranych miejscach w gminie Mogilany.

Etap II – Pradziadek Pendolino – wizyta na Stacji Muzeum Czernichów Główny. W czasie wizyty dzieci poznały historię kolei w Polsce i zobaczyły, jak pasja jednego człowieka, pozwoliła uratować przed zniszczeniem zabytkowy tabor i eksponaty kolejowe. Dzieci miały okazję przejechać się drezyną o napędzie ręcznym, samodzielnie wprowadzając ją w ruch. Mogły też wykazać się kreatywnością i poćwiczyć swoje umiejętności społeczne podczas układania wspólnej budowli z LokoKlocków w rozmiarze XXL.